Umělecká 8, Praha 7
Tel.: 233 378 694
skola@fzsumelecka.cz

Fakultní základní škola Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy

9.A v Terezíně

Datum konání: 9.5. 2018

Popis akce

Ve středu 9.5. se třída 9.A vydala na návštěvu památníku v Terezíně:

   Ve středu 9.5. jsme se my, třída 9.A,  vydali na výlet do Terezína. Cesta utekla jako voda a už jsme byli na místě. Zprvu jsme zamířili do pevnosti Terezína, tam nás uvítal průvodce. Místnosti jsme si pečlivě prohlédli a měli jsme možnost vidět například sprchy, u nichž nechyběl ani kotel na špinavé oblečení. Oblečení se, zatímco se vězni sprchovali, dezinfikovalo (po dobu asi 5 minut). Paradox byl, že to bylo absolutně k ničemu, protože hned jak se vězni vrátili do místnosti, kde spali,  všechna ta havěť (různý hmyz atd.) na ně zpátky nalezla. Dále jsme viděli samotku, dokonce si ji někteří z nás i vyzkoušeli, samozřejmě jen ten, kdo chtěl. To byl zajímavý zážitek, protože už pár minut v naprosté tmě bylo stísňujících, natož tak být po dobu několika měsíců.
   Nejvíce mě zaujala informace o Červeným kříži. Vzhledem k tomu, že veřejnost prahla dozvědět se o tom, co se v táborech děje, a na Německo byl vyvíjen silný tlak, tak svolilo k návštěvě Terezína Červeným křížem. Samozřejmě se na to Německo dobře připravilo - vybrali si Židy, které najednou začali dobře krmit, dali jim nové oblečení, dokonce i nějaké části Terezína byly předělány  - například z marodky se stala holírna, která se však nikdy nepoužila. Prostě velmi pečlivě připravené divadlo o idylickém životě Židů v Terezíně. Kontrola proběhla bez problému a veřejnost byla uklidněna. A aby z toho vytěžili co nejvíce, rozhodlo se o tom, že při té příležitosti bude natočen propagandistický film. Ten byl ale ztracen, patrně si uvědomili, že je to až moc idealistické, každopádně se jeho útržky našly a my jsme je zhlédli v kině, které bylo postaveno pro dozorce. Čísla však mluví jinak a zcela vyvracejí ten propagandistický film. Terezínem prošlo celkem 155 000 lidí, mnozí se v Terezíně nezdrželi dlouho a z více než 87 000 poslaných transporty pryč do vyhlazovacích táborů jich přežilo pouze 3000. Prohlídka se ukončila a my jsme se vydali do Muzea ghetta, kde jsme si ještě doplnili naše vědomosti. Poté následoval rozchod a jeli jsme domů.
   Výlet se nám líbil. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a dalo nám to mnoho podnětů k přemýšlení. Dosud nechápu, jak se něco takového mohlo dít, bohužel ale historii nezměníme. Nezbývá nic jiného než se poučit a už nikdy nedovolit, aby se něco obdobného opakovalo.

Napsala Malvína Kmoníčková z 9.A

» Vrátit se na předchozí stránku