Radiodiktátor národní jednoty

Datum konání: 09.11.2022


Dnes se na naší škole, stejně jako na spoustě dalších škol v republice, konala neobvyklá akce pro ukrajinské děti - Radiodiktátor národní jednoty:

 

Rozhlasový záznamník národní jednoty byl zahájen týmem Ukrajinského rozhlasu v roce 2000. Od té doby se každoročně koná v Den ukrajinského písemnictví a jazyka. Tradičně nejaktivnějšími účastníky jsou žáci, studenti a učitelé vzdělávacích institucí, každoročně však diktát posouvá hranice – účastní se ho lidé všech věkových kategorií a nejrůznějších profesí a přidávají se k Radiodiktátorovi na znamení úcty k ukrajinskému jazyku.

 

Rádiodiktátor národní jednoty 2022 se uskutečnil 9. listopadu. Datum diktátu oznámil ve vysílání ukrajinského rozhlasu člen představenstva veřejnoprávního vysílání, odpovědný za rozhlasové a televizní platformy Dmitrij Horkin.

 

V den ukrajinského písemnictví a jazyka se k největšímu ukrajinskému flashmobu tradičně připojují miliony Ukrajinců po celém světě. Autorkou textu letošního Rádiodictantu národní jednoty byla ukrajinská spisovatelka a režisérka, členka ukrajinského PEN Irina Cíliková a přečetla jej lidová umělkyně, Hrdinka Ukrajiny Ada Rogovcevová. Do metodické práce na Radiodiktátu se zapojuje jazykovědkyně, doktorka filologických věd Larisa Masenková. Koordinátorkou projektu „Radiodiktátor národní jednoty“ se stala výkonná producentka ukrajinského Rádia Julia Šeluďko.

 

Letošní Radiodiktát je především ukrajinská akce jednoty, ať jsme kdekoli. Díky možnostem ukrajinského Rádia se může do Radiodiktantu zapojit každý, bez ohledu na to, v jakém bodě zeměkoule se nachází v této pro nás všechny obtížné době. Dnes je to obzvláště důležité, protože vidíme, že válka na Ukrajině není jen o zachování našeho území, válka je o zachování naší identity. Je to flashmob úcty k naší kultuře, je to příležitost zapojit se do společné akce, která nás všechny spojuje,“ uvedl Dmitrij Horkin.

 

Rozhlasový záznamník zazněl po celé zemi na vlnách ukrajinského Rádia a Rádia Kultura. Zároveň Flash mob překročil hranice čistě rozhlasového formátu a byl živě vysílán na televizních kanálech a digitálních platformách veřejnoprávního vysílání.

Psaní Rádia 2022 se přizpůsobilo podmínkám válečné doby a v různých zemích světa byla zřízena studia pro psaní diktátu pro nedobrovolné přistěhovalce a Ukrajince žijící v zahraničí.

 

Fotogalerie