Na Říp

Datum konání: 29.09.2021


   Na bájnou horu Říp se v těchto dnech vydává postupně řada našich tříd, aby se seznámila s místem důležitým pro naši historii i národní uvědomění. S dětmi se cest (kromě paní učitelek) zúčastňuje také náš bývalý kolega a pan zástupce Zdeněk Kodýtek, který putování na vrchol Řípu poutavě doplňuje výkladem plným historických, zeměpisných a jazykových zajímavostí. Určitě mezi nim nechybí ani Aloisem Jiráskem praotci Čechovi do úst vložená známá slova:

„Našli jsme kraj, kde zůstaneme. To je ta země, kterou jsme hledali. Země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající, země po naší vůli.“

 

O průběhu jednoho z výletů napsala paní učitelka Jana Topičová:

 

"V pátek 17.9. se třídy 3.A a 3.B vypravily na výlet na horu Říp a s tím i na výlet do českých pověstí za praotcem Čechem. Náš průvodce bývalý zástupce ředitele pan učitel Kodýtek pro děti připravil krásné povídání o historii a místopisu. Po cestě na horu Říp jsme se zastavili na Mělnické vyhlídce. U rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha jsme si povídali o románském stavebním slohu a pokračovali jsme dál na Roudnickou vyhlídku, kde jsme měli výhled na České středohoří. Všem  se výlet moc líbil."

 

Během sedmi výjezdů se na Říp vypravily a vypraví třídy 3.A, 3.B, 3.C, 4.A, 4.B, 4.C, 5.A, 5.C, 6.A, 6.B, 6.C, 7.A, 8.B a 9.B.