Německé stopy v Praze

Datum konání: 17.01.2023


Ve výuce německého jazyka spolupracujeme s německou menšinou

 

  Hodiny němčiny u nás rozhodně nejsou jen trápení s gramatikou. V tomto školním roce spolupracujeme s německou menšinou žijící v České republice, a tak za sebou máme mimo jiné i velký projekt realizovaný v 9. ročníku. Tento projekt se konal ve spolupráci se Shromážděním německých spolků v České republice, z.s. (Landesversammlung der deutschen Vereine in der Tschechischen Republik e.V.) a jeho prostřednictvím i s německým institutem pro zahraniční vztahy ifa (Institut für Auslandbeziehungen) a časopisem německé menšiny žijící v ČR LandesEcho. Projekt o německé menšině a jejím vývoji proběhl ve dvou fázích v prosinci 2022 a v lednu 2023. Jaký projekt byl a co si o něm myslí samotní žáci? Zde jsou příspěvky několika z nich:

  „My, žáci devátých tříd, jsme se vydali po stopách historie německé menšiny v Praze. Ilyas Zivana, kulturní manažer ifa, ve spolupráci s naší paní učitelkou německého jazyka Lenkou Svobodovou nás provedli po mnoha památkách s německou historií. Na procházce jsme se zastavili u šesti kulturních zastávek, při kterých jsme si poslechli výklad o místech spojených s historií německé menšiny. Mezi navštívená místa patřila například: bývalá německá studentská kolej, činžovní dům přezdívaný „Malý Berlín“ atd. Procházka skončila u Rilkova pomníku na Řezáčově náměstí. Po procházce jsme se vrátili do školy. Po návratu jsme vyplnili krátký test a každý z nás dostal německo-českou pohádkovou knížku Ve světě Rýbrcoula a hastrmanů / In der Welt von Rübezahl und den Wassermännern.

  Ve druhé části projektu jsme si měli vytvořit skupinky po dvou či třech žácích a následně si vybrat památku, o které jsme si zjistili informace a vytvořili prezentaci, kterou jsme 17. ledna prezentovali. 17. ledna k nám na hodinu němčiny přišli Martin Dzingel, předseda Landesversammlung, dříve zmíněný Ilyas Zivana, kulturní manažer ifa, a redaktor časopisu LandesEcho Manuel Rommel. Při prezentacích bylo představeno mnoho nám známých míst, o kterých jsme nevěděli, že vůbec mají historii spojenou s německou menšinou. Byla to místa jako Obecní dům, kavárna Arco, Kampus Hybernská atd. Všechny prezentace byly skvělé a akce byla zakončena úspěchem.“ (Marko Romaniv, Yuriy Klochko, Albert Fiala a Matyáš Hložek ze třídy 9. B)

  „Na hodinách německého jazyka pro nás paní učitelka připravila takový projekt. Tento projekt nám umožňuje dozvědět se víc o památkách, který jsou spojený s Němci. A abychom se dozvěděli, o jaký všechny památky se jedná, tak jsme si stáhli aplikaci, která se jmenuje SAMSA. Dál nám umožnila si promluvit s Němcem, což je skvělá zkušenost do života.“ (Anna Jeriová a Emma Palkovičová ze třídy 9.A)

  Pokud si budete chtít o tomto projektu přečíst více a nevadí vám němčina, další informace o něm naleznete na instagramovém účtu cesti.nemci, v únorovém vydání časopisu LandesEcho či na stránkách landesecho.cz (článek o první části projektu tam vyšel 20.12.2022). Pro lepší představu nezávisle na jazykových možnostech si můžete také prohlédnout fotografie z projektu. Pokud byste taktéž chtěli pohádkovou knihu, kterou žáci 9. tříd dostali v tištěné i audio verzi (taktéž na jedné z fotografií), kontaktujte prosím přímo Shromáždění německých spolků.

  Mezi fotografiemi naleznete také snímek zachycující Ilyase Zivanu při převzetí vánočních přáníček od žáků 8. i 9. tříd. Tato přáníčka na Vánoce udělala radost kromě něj i zástupcům jednotlivých německých spolků v celé České republice, například v Šumperku.

 

Mgr. Lenka Svobodová (učitelka němčiny)